2017 Washington County Fair Flower Show results

The four Ohio Association of Garden Club affiliated clubs united to present the 2017 Washington County Fair Flower Show, with the theme of “Garden Chat.” The show was held from Sept. 2 to 5, 2017 in the floral hall at the fairgrounds. We were excited to offer a new class for the potted plants with our Special Class for Aloe, Haworthia and Gasteria. Nearly 30 open class and five junior exhibitors, comprised of both garden club members and other amateur gardeners from the local area presented over 400 entries for the show. The show was promoted during the parade by our very own “flower fairy,” Allison Cunix and her assistant flower fairies, who distributed bookmarks along the parade route. The flower show results are as follows:

2017 Washington County Fair Flower Show results

Saturday, Sept. 2, 2017

Horticulture- Potted Plants

Class 800 ALOE, HAWARTHIA, GASTERIA

1 Tammy Stackpole

2 Judy VanDyk

3 Val Hoover

Class 800A ALOE, HAWARTHIA, GASTERIA

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Anita Beeney

Class 800B ALOE, HAWARTHIA, GASTERIA

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Tammy Stackpole

Class 800C ALOE, HAWARTHIA, GASTERIA

1 Val Hoover

2 Judy VanDyk

3 Judy VanDyk

4 Tammy Stackpole

Class 800D ALOE, HAWARTHIA, GASTERIA

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Tammy Stackpole

Class 800E ALOE, HAWARTHIA, GASTERIA

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Anita Beeney

Class 801 AFRICAN VIOLETS

1 Val Hoover

2 Flo Tackett

3 Flo Tackett

Class 802 COLEUS

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Flo Tackett

4 Flo Tackett

Class 802A COLEUS

1 Vivian Baumgard

2 Flo Tackett

3 Kim Henry

4 Kim Henry

Class 802B COLEUS

1 Val Hoover

2 Kim Henry

3 Kim Henry

4 Kim Henry

Class 803 EVERBLOOMING BEGONIAS (Semperflorens)

1 Kim Henry

2 Wilda Beebe

3 Jay Henry

Class 803A EVERBLOOMING BEGONIAS (Semperflorens)

1 Kim Henry

2 Jay Henry

3 Val Hoover

Class 804 OTHER BEGONIAS

1 Kim Henry

2 Latrelle Ellis

3 Val Hoover

Class 804A OTHER BEGONIAS

1 Carolyn Barnes

2 Kim Henry

3 Kim Henry

Class 805 FERNS

1 LaRue Hill

2 Kim Henry

3 Kim Henry

4 Kim Henry

Class 806 CACTI

1 Val Hoover

2 Val Hoover

3 Val Hoover

4 Kim Henry

Class 806A CACTI

1 Val Hoover

2 Kim Henry

3 Judy VanDyk

Class 806B CACTI

1 Judy VanDyk

2 Judy VanDyk

3 Judy VanDyk

Class 807 SUCCULENTS

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Flo Tackett

4 Kim Henry

Class 807A SUCCULENTS

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Kim Henry

Class 807B SUCCULENTS

1 Kim Henry *BOS Potted Plants

2 Kim Henry

3 Val Hoover

4 LaRue Hill

Class 807C SUCCULENTS

1 Anita Beeney

2 Val Hoover

3 Kim Henry

4 Val Hoover

Class 807D SUCCULENTS

1 Anita Beeney

2 Val hoover

3 Flo Tackett

4 Judy VanDyk

Class 807E SUCCULENTS

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Tammy Stackpole

Class 807F SUCCULENTS

1 Judy VanDyk

2 Val Hoover

3 Tammy Stackpole

Class 808 PAINTED LEAF CALADIUMS

1 Flo Tackett

2 Anita Beeney

3 Val Hoover

4 Anita Beeney

Class 808A PAINTED LEAF CALADIUMS

1 Juanita Baker

2 Flo Tackett

3 Kim Henry

4 Anita Beeney

Class 809 FOLIAGE PLANTS not listed elsewhere

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Judy VanDyk

4 Judy VanDyk

Class 809A FOLIAGE PLANTS not listed elsewhere

1 Carolyn Barnes

2 Flo Tackett

3 Anita Beeney

4 Anita Beeney

Class 809B FOLIAGE PLANTS not listed elsewhere

1 Val Hoover

2 Flo Tackett

3 Flo Tackett

4 Val Hoover

Class 809C FOLIAGE PLANTS not listed elsewhere

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Flo Tackett

Class 809D FOLIAGE PLANTS not listed elsewhere

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Anita Beeney

4 Anita Beeney

Class 809E FOLIAGE PLANTS not listed elsewhere

1 LaRue Hill

2 Barbara Garverick

3 Anita Beeney

Class 810 BLOOMING PLANTS not listed elsewhere

1 Kim Henry

2 Vivian Baumgard

3 Latrelle Ellis

Class 810A BLOOMING PLANTS not listed elsewhere

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Val Hoover

4 Anita Beeney

Class 810B BLOOMING PLANTS not listed elsewhere

1 Barbara Garverick

2 Kim Henry

3 Anita Beeney

4 Kim Henry

Class 810C BLOOMING PLANTS not listed elsewhere

1 Flo Tackett

2 Kim Henry

3 Val Hoover

Class 810D BLOOMING PLANTS not listed elsewhere

1 Val Hoover

2 Val Hoover

3 Val Hoover

4 Judy VanDyk

Class 810E BLOOMING PLANTS not listed elsewhere

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Kim Henry

Class 811 PHILODENDRON and POTHOS

1 Val Hoover

2 Kim Henry

3 Flo Tackett

4 Val Hoover

Class 813 OTHER BLOOMING VINES

1 Val Hoover

2 Val Hoover

3 Val Hoover

Class 814 DISH GARDENS

1 Vivian Baumgard

2 Barbara Garverick

3 Barbara Garverick

4 Anita Beeney

Class 814A DISH GARDENS

1 Barbara Garverick

2 Judy VanDyk

3 Val Hoover

4 Jay Henry

Class 815 FAIRY GARDENS

1 Barbara Garverick

2 Kim Henry

3 Wilda Beebe

4 Jay Henry

Class 815A FAIRY GARDENS

1 Anita Beeney

2 Caroline Butler

3 Kim Henry

4 Vivian Baumgard

Class 815B FAIRY GARDENS

1 Caroline Butler

2 Anita Beeney

3 Stephanie Barnes

Horticulture – Specimens

Class 820 ROSES, Knockout Roses, 1 bloom

1 Dylan Hartline

2 Vivian Baumgard

3 Carolyn Barnes

4 Flo Tackett

Class 820A ROSES, Knockout Roses, 1 bloom

1 Berniece McPherson

2 Judy VanDyk

3 Val Hoover

Class 821 ROSES, any variety, 1 bloom

1 Emma Hartline

2 Carolyn Barnes

3 Dylan Hartline

Class 825 ROSES, Miniature, 1 stem, not disbudded

1 Val Hoover

2 Vivian Baumgard

4 Val Hoover

Class 827 CELOSIA, crested

1 Anita Beeney

2 Kim Henry

3 Anita Beeney

4 Vivian Baumgard

Class 827A CELOSIA, crested

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Vivian Baumgard

4 Kim Henry

Class 827B CELOSIA, crested

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Anita Beeney

4 Anita Beeney

Class 830 DAHLIA, 4 to 8 inches, 1 bloom

1 LaRue Hill

2 Anita Beeney

3 LaRue Hill

4 Anita Beeney

Class 830A DAHLIA, 4 to 8 inches, 1 bloom

1 Val Hoover

2 LaRue Hill

3 Anita Beeney

4 Vivian Baumgard

Class 831 DAHLIA, 2 to under 4, 1 bloom

1 Vivian Baumgard

2 Vivian Baumgard

3 Vivian Baumgard

4 Vivian Baumgard

Class 833 MARIGOLD

1 Vivian Baumgard

2 Val Hoover

3 Flo Tackett

4 Vivian Baumgard

Class 834 MARIGOLD

1 Val Hoover

2 Vivian Baumgard

3 Val Hoover

Class 836 SEDUM, 1 bloom, any variety

1 Vivian Baumgard

2 Kim Henry

3 Val Hoover

4 Berniece McPherson

Class 836A SEDUM, 1 bloom, any variety

1 Dylan Hartline

2 Berniece McPherson

3 Patty Cunningham

4 Vivian Baumgard

Class 836B SEDUM, 1 bloom, any variety

1 Kim Henry

2 Vivian Baumgard

3 Flo Tackett

4 Anita Beeney

Class 836C SEDUM, 1 bloom, any variety

1 Carolyn Barnes

2 Vivian Baumgard

3 Anita Beeney

4 Vivian Baumgard

Class 837 ZINNIA, Large, 3″ or more, 1 bloom

1 Vivian Baumgard

2 Vivian Baumgard

3 Vivian Baumgard

4 Vivian Baumgard

Class 837A ZINNIA, Large, 3″ or more, 1 bloom

1 Anita Beeney

2 Anita Beeney

3 Anita Beeney

4 Anita Beeney

Class 838 ZINNIA, cactus flowered, ruffled, curls, etc.

1 Vivian Baumgard

2 Vivian Baumgard

3 Anita Beeney

4 Anita Beeney

Class 839A ZINNIA, medium flowered, single and mixed

1 Lindsay Hartline

2 Dylan Hartline

3 Dylan Hartline

4 Lindsay Hartline

Class 839B ZINNIA, medium flowered, single and mixed

1 Kim Henry

2 Kim Henry

3 Kim Henry

4 Emma Hartline

Class 840 ZINNIA, small flowered, single color

1 Lindsay Hartline

2 Lindsay Hartline

3 Lindsay Hartline

4 Flo Tackett

Class 840A ZINNIA, small flowered, single color

1 Lindsay Hartline

2 Lindsay Hartline

3 Lindsay Hartline

4 Lindsay Hartline

Class 840B ZINNIA, small flowered, single color

1 Emma Hartline

2 Dylan Hartline

3 Dylan Hartline

4 Dylan Hartline

Class 841 ZINNIA, small flowered, mixed colors

1 Flo tackett

2 Emma Hartline

3 Dylan Hartline

4 Dylan Hartline

Class 842 SUNFLOWER, small flowering and medium-sized

1 Carolyn Barnes

2 Evelyn Rice

3 Anita Beeney

4 Anita Beeney

Class 842A SUNFLOWER, small flowering and medium-sized

1 Evelyn Rice

2 Anita Beeney

3 Vivian Baumgard

4 Val Hoover

Class 843 GRASSES, 1 stalk

1 Judy VanDyk

2 Val Hoover

3 Kim Henry

4 Vivian Baumgard

Class 843A GRASSES, 1 stalk

1 Kim Henry

2 Anita Beeney

3 Kim Henry

4 Anita Beeney

Class 844 GLADIOLUS

1 Val Hoover Best of Show Specimens

2 Judy VanDyk

3 Vivian Baumgard

Class 845 UNCLASSIFIED Annual

1 Anita Beeney

2 Kim Henry

3 Tammy Stackpole

4 Vivian Baumgard

Class 845A UNCLASSIFIED Annual

1 Vivian Baumgard

2 Vivian Baumgard

3 Val Hoover

4 Val Hoover

Class 845B UNCLASSIFIED Annual

1 Anita Beeney

2 LaRue Hill

3 Anita Beeney

4 LaRue Hill

Class 846 UNCLASSIFIED Perennials

1 Val Hoover

2 Carolyn Barnes

3 Carolyn Barnes

4 Vivian Baumgard

Class 846A UNCLASSIFIED Perennials

1 Val Hoover

2 Anita Beeney

3 Anita Beeney

4 Carolyn Barnes

Class 846B UNCLASSIFIED Perennials

1 Carolyn Barnes

2 Carolyn Barnes

3 Tammy Stackpole

4 Anita Beeney

Class 846C UNCLASSIFIED Perennials

1 Anita Beeney

2 Val Hoover

3 Vivian Baumgard

Class 846D UNCLASSIFIED Perennials

1 Carolyn Barnes

2 Berniece McPherson

3 Tammy Stackpole

4 Patty Cunningham

Class 846E UNCLASSIFIED Perennials

1 Berniece McPherson

2 Little Hocking Garden Club

3 Carolyn Barnes

4 Val Hoover

Class 847 SHRUB, 1 bloom or spray

1 Berniece McPherson

2 Val Hoover

3 Vivian Baumgard

4 Vivian Baumgard

Class 847A SHRUB, 1 bloom or spray

1 Flo Tackett

2 LaRue Hill

3 Flo Tackett

4 Val Hoover

Artistic Program “Garden Chat”

CLASS 850 FENCE Creative Stretch

1 Vivian Baumgard

2 Berniece McPherson

3 Anita Beeney

4 Evelyn Rice

CLASS 851 Blooming (Mass Arrangement) Traditional

1 Mary Lou Beikirch * BOS Artistic Traditionsl

2 Wanda Boring

3 Vivian Baumgard

4 Sharon Taggart

CLASS 852 Blooming (Mass Arrangement) Creative

1 Sharon Taggart

2 Carolyn Barnes

3 Emily Smith

4 Kim Henry

CLASS 853 Double Your Crop (2 Containers) Traditional

1 Mary Lou Beikrich

2 Tammy Stackpole

3 Vivian Baumgard

4 Evelyn Rice

CLASS 854 Double Your Crop (2 Containers) Creative

1 Evelyn Rice *BOS Artistic Creative

2 Berniece McPherson

3 Janice Fisher

CLASS 855 Weeding (Green Arrangement) Traditional

1 Wanda Boring

2 Kenita Lang

3 Patty Cunningham

4 Anita Beeney

CLASS 856 Weeding (Green Arrangement) Creative

1 Evelyn Rice

2 Vivian Baumgard

3 Anita Beeney

4 Tammy Stackpole

CLASS 857 Season’s End (Using Dried Material) Traditional

1 Wanda Boring *Award of Distinction

2 Tammy Stackpole

3 Sharon Taggart

4 Carolyn Barnes

CLASS 858 Season’s End (Using Dried Material) Creative

1 Vivian Baumgard

2 Jay Henry

3 Wanda Boring

4 Kanita Lang

CLASS 859 Harvest (Including Fruit and / or Vegetables) Traditional

1 Vivian Baumgard

2 Sharon Taggart

3 Evelyn Rice

4 Flo Tackett

CLASS 860 Harvest (Including Fruit and / or Vegetables) Creative

1 Sharon Taggart

2 Little Hocking Garden Club

3 Berniece McPherson

4 Emily Smith

CLASS 861 Delicate Traditional miniature under 5″

1 Anita Beeney

2 Kim Henry

3 Flo Tackett

CLASS 862 Delicate Creative miniature under 5″

1 Wilda Beebe

2 Jay Henry

3 Tammy Stackpole

4 Anita Beeney

CLASS 862A Delicate Creative miniature under 5″

1 Anita Beeney

2 Jay Henry

3 Kim Henry

CLASS 863 Delicate Arrangers’ Choice miniature under 5″ (all dried material)

1 Kim Henry * Lilliput Award

2 Tammy Stackpole

3 Mary Lou Beikirch

CLASS 863A Delicate Arrangers’ Choice miniature under 5″ (all dried material)

1 Vivian Baumgard

2 Wanda Boring

3 Kim Henry

4 Jay Henry

CLASS 864 Hardy Traditional Small 5” to 8″

1 Anita Beeney

2 Kim Henry

3 Emma Hartline

4 Dylan Hartline

CLASS 864A Hardy Traditional Small 5” to 8″

1 Barbara Garverick

2 Barbara Garverick

3 Kenita Lang

4 Barbara Garverick

CLASS 864B Hardy Traditional Small 5” to 8″

1 Mary Lou Beikirch

2 Vivian Baumgard

3 Wanda Boring

4 Barbara Garverick

CLASS 865 Hardy Creative Small 5” to 8″

1 Berniece McPherson

2 Anita Beeney

3 Sharon Taggart

CLASS 866 Hardy Dried Materials Small 5” to 8″ (all dried material)

1 Anita Beeney

2 Vivian Baumgard

3 Flo Tackett

4 Tammy Stackpole

CLASS 867 Random Concoction (Framed Spatial Arrangement) Creative

1 Berniece McPherson * Most Creative – Artistic

2 Vivian Baumgard

3 Anita Beeney

4 Tammy Stackpole

CLASS 868 Garden Miracles (Religious) Traditional

1 Tammy Stackpole

2 Flo Tackett

CLASS 869 Garden Miracles (Religious) Creative

1 Sharron Taggart

2 Berniece McPherson

3 Flo Tackett

CLASS 870 New Growth Arrangers’ Choice those having won fewer than 8 blue ribbons

1 Tammy Stackpole

2 Sarah Dye

3 Barbara Garverick

CLASS 875 Nature Comes Alive Creative Invitational

(special class by invitation only)

1 Wanda Boring

2 Anita Beeney

3 Vivian Baumgard

4 Pauline Collett

JUNIOR DIVISION

Due to a communication error, the Junior Division entries were mixed in with the open classes for specimens and arrangements and listed in the results above.

CLASS 900 FAIRY GARDENS

1 Mattie Sanford Age (under Age 11)

1 Tessa Haffner Age (11 to 18) Jr. Best of Show

SPECIAL AWARDS

BEST OF SHOW HORTICULTURE- POTTED PLANTS: Kim Henry

BEST OF SHOW HORTICULTURE- SPECIMENS: Val Hoover

ARTISTIC TRADITIONAL: Mary Lou Beikrich

ARTISTIC CREATIVE: Evelyn Rice

ARTISTIC JUNIOR DIVISION: Tessa Haffner

MOST CREATIVE- ARTISTIC: Berniece McPherson

AWARD OF DISTINCTION: Wanda Boring

LILLIPUT: Kim Henry

COMMENTS