Wood County Christian School honor roll
Wood County Christian School announces the honor lists for the second nine-week grading period. (Grades K-8) 2017-18 school year:
Grades 1-8
Principal’s list (4.0 averages):
First grade – Lydia Bazell, Jake Blackwell, Daniel Cunningham, Kyla Devine, Jaydin Greene, Klaire Grose, Riley Mason, Braxton McKean, Owen Shutts, Cooper Welch, Rylee Wilkinson;
Second grade – Cali Angelos, Caleb Coppernoll, Elliot Handley, Hudson Hess, Danica Johnston, Brynlee Joseph, Isaac Shirey, Brayden Shreeves, Elana Taylor;
Third grade – Sophie Azinger, Jude Bills, Jadon Blackwell, Marie Silvis, Lillian Vernon, Emma Wile;
Fourth grade – Peyton Allen, Cameron Coppernoll, Skyley Gutberlet, Paige Kuhl, Holden Misel, Isabella Riggs, Andrew Seigneur, Harry Silvis, Malyk Tackett, Daisy Vernon, Sarra Wile, Haley Wilkinson;
Fifth grade – Alex Allphin, Joscelyn Anderson, Cooper Billingsley, Raelee Chambers, Ava Dunn, Braeyn Joseph, Savannah Keife, Megan Midcap, Dwight Proper, Aubrey Simms, Camryn Yoho.
Sixth grade – Eleni Angelos, Talise Billiter, Isaiah Boardman, Nicolas Davis, Keeley Gutberlet, Livia Meyer, Jonathan Russell, Connor Shirey, Sadie Sterrett, Colton Stump, Elliza Towner, Rowyn Wharton, Skylar Wilkinson;
Seventh grade – Lacey Dimit, Alexander Irvin, Cala Palmer, Jeremy Stoia;
Eighth grade – Grace Davis, Katherine Michael, Reagan, Chloe Stump, Regan Vernon, Carysn Wharton, Taylor Yoho;
“A” honor roll
First grade – Brooklyn Arnold, Jaron Barrett, Bailey Border, Madeline Lore, Lakyn Seigneur, Riley Williams;
Second grade – Allison Fluharty, Adrian Grantham, Rowan Johnson, Braelyn Jones, Gatlin McClain, Ellie Piatt, Rowen Postlewait, Olivia Shelton, Brockten Small, Jocelyn Vernon;
Third grade – Daniel Anderson, Claire Cox, Koa Navarro, Ava Smith, Annistyn Wilson;
Fourth grade – Wyatt Criss, Kendall Davis, Kate Florence, Avery Plemons, Cooper Schall;
Fifth grade – Jonah Barnhart, Sophia Board, Jonah Bosgraf, Aurora Cobb, Peyton Davis, Sydney Davis, Jonathan Dimit, Sophia Meyer, Emma Murphy, Leilani Navaro, Emma Rogers, Bricia Shultz, Keira Williams, River Wilson;
Sixth grade – Kylee Border, Loralei Criss, Charles Gesell, Curtis McSherry, Sophia Thibault, Gannon Wise;
Seventh grade – Isabella Allen, Thomas Billingsley, Stella Dunn, Carrie Perkins, Natalie Pickrell, Landen Rake, Reese Yoho;
Eighth grade – Franklin Angelos, Carson Chambers, Michael Cline, Allison Cumpston, Sydney Gentry, Amelia Gesell, Tucker Heslop, Elijah Kuhl, Grace Smearman, Isaac Weekley;
“B” honor roll
First grade – Sophie Lockhart, Elianna Rahall;
Second grade – Laina Huck, Charles Leslie, Maura Misel;
Third grade – Carter Bazell, Alexander Smith, Griffin Wharton;
Fourth grade – William Watts;
Fifth grade -Elijah Christman, Keira Dye, Emma Shutts;
Sixth grade – Jacob Barrett;
Seventh grade – Joel Christman, Sophie Dougherty, Logan Jackson, Gracelynn Napier, Brandon Russell, Kylie Spencer, Bridget Ward, Sopohia Watson;
Eighth grade – Steven Brown, Maxwell Crum, Melina Matics, Samuel Watts;
Wood County Christian School announces the honor lists for the second nine weeks grading period. (Grades 9-12)
Principal’s list (4.0 average)
Ninth grade (Freshman) – Ben Ferebee, Sarah Michael, Sarah Pickrell, Luis Salas;
Tenth grade (Sophmores) – Sidney Strause;
Eleventh grade (Juniors) – Pyper Atkinson, Thomas Azinger, Hannah Davis, Madeline Kuhl, Mitchell Miller, Hadden Thibault;
Twelfth grade (Seniors) – Jillian Shockley;
“A” honor roll (3.50 to 3.99 average)
Ninth grade – Maddison Baum, Sierra Bennett, Sarah Brooker, Samuel Cremeans, Meagan Elliott, Camryn Irvin, Caitlyn Williams;
Tenth grade – Brooke Copenhaver, Trey Davis, Tucker Dougherty, Jake Headley, Joyce McSherry, Garrett Napier, Mattie Newsom, Abby Orall, Abram Poling, Alexis Shutts, Joshua Stoia, Autumn VanCamp;
Eleventh grade – Samuel Blauser, Kristen Houser, Ethan Thibault;
Twelfth grade – Maxwell Bennett, Madelyn Goff, Mack Haessly, Hannah Headley, Bailey Jackson, Kenneth Leslie, Ryan Pickrell, Jacob Powell;
Merit list (3 to 3.49 average)
Ninth grade – Krystyanna Bules, Tyler Grose, Abby Hicks, Madison Jackson, Maggie Mason, Ellie Powell, Kayla Vernon, Jesse Woomer;
Tenth grade – Ryder Davis, Camden Huck, Cody Tuley;
Eleventh grade – Debria Babcock, Ellie Christman, Charity Lord, Austin Simmons;
Twelfth grade – Asher Bice, Emily Browning, Brandon Herridge, Sydney Lewis, Luke Spencer, Nathan Ward.