Washington County 4-H prefair results

The Washington County 4-H program held pre-fair project judging on July 1 at the Washington County Career Center in Marietta.

Youth participating in Washington County 4-H Community Clubs were given the opportunity to complete a one-on-one interview with project judges. Judges included County Commissioner David White and community members from Washington, Morgan, and Noble counties. 91 youth completed interviews. The interviews support learning with skills related to public speaking, job interviews and college interviews. Some projects are eligible to continue on to the State Fair. 39 youth were selected as Delegates in their project areas to represent Washington County in Columbus during State Fair judging.

The results are as follows:

4-H Pledge Contest: Ariane Pollock Farmers and Homemakers, Fifth; Caroline Stollar, Oak Grove Explorers, Third; Maggie Gottfried, Oak Grove Explorers, First;

Megan Becker, SL Homemakers LS Boys, Fourth; Melina Matics Oak Grove Explorers Second.

All Systems Go! (Vet Science 2): Shauna Johnson, Warren Wranglers, Superior, Delegate.

Arcs and Sparks: Alex Paugh, SL Homemakers, LS Boys, Superior.

Barrels and Pole Bending: Tabitha Nicole Slack, Trail Blazers, Delegate.

Basic Archery: Emily Hartline, Backyard Gang. Excellent; Madison Gault, Lynch Combined, Superior, Alternate; Sydney Westbrook, Lynch Combined, Superior, Delegate.

Becoming Money Wise-Level I: Matthew Semon. Churchtown Shining Stars, Superior, Delegate.

Beginning Horse Management: Shayleen Patterson, Backyard Gang, Excellent.

Beyond the Grill: Lucas Lang, Lowell Garrison Builders, Superior.

Cake Decorating-Beginner 13 & Under: Haley Tornes, Churchtown Community Crew, Good, Delegate; Isabella Rinard, Soaring Eagles, Excellent; Kennedy Foreman, Honeysuckle Hills, Good; Sierra Yannitell, Oak Grove Explorers, Good.

CARTEENS: Mariah Stollar, CARTEENS, Superior; Marlee Stollar, CARTEENS, Superior.

Cats 1 Purr-fect Pals: Camilla Oliver, Home Harvest, Superior; Sierra Layson, SL Homemakers, LS Boys, Superior.

Cats 2 Climbing Up: Allen Caltrider, Oak Grove, Explorers Superior.

Clothing for Middle school: Kari Bauerbach, Backyard Gang, Excellent.

Collectibles: Maurice Duff, SL Homemakers, LS Boys, Superior; Ruslan Strahler, Churchtown Busy Bunch, Excellent.

Crank It Up: John Heiss, Running Wild, Excellent.

Creative Writing: Tyler Hartline. Lynch Combined. Superior,

Dairy Cow, Grace Fagan, SL Homemakers, LS Boy,s Superior; Martha Fagan, SL Homemakers, LS Boys, Superior; Tyler Hartline, Lynch Combined, Superior.

Dairy Goats Grace Fagan SL Homemakers LS Boys Superior

Sierra Sinclair Honeysuckle Hills Superior

Dairy Heifer Grace Fagan SL Homemakers LS Boys Superior; Julia Hartline, Lynch Combined, Excellent; Martha Fagan, SL Homemakers, LS Boys, Superior; Titus Fagan, SL Homemakers, LS Boys, Excellent; Tyler Hartline, Lynch Combined, Superior.

Exploring Ohio Ponds: Katie Wagner, Waterford Warriors, Excellent.

Family Treasure Hunt – 1st year: Ben Baker, Honeysuckle Hills, Excellent.

Fancy Poultry: Hunter Wenzel Soaring Eagles Excellent; Steven Kidd Soaring Eagles Excellent.

Fast Break for Breakfast: Sierra Sinclair, Honeysuckle Hills, Superior, Delegate.

Finishing Up-Unit 4: Wyatt Heiss, Backyard Gang, Excellent.

First Aid in Action: Grace Rinard, Soaring Eagles, Excellent.

Focus on Photography, Level 1: Cole Haines, Lowell Lively Lads & Lassies, Excellent; Karlee Duffey, Warren Wranglers, Good; Riley Halschuh, Oak Grove Explorers, Superior.

Food and Fitness Choices for You: Catherine Paugh, SL Homemakers, LS Boys, Superior, Delegate.

From Airedales to Zebras (Vet Science 1): Alysea Fiedorczyk, SL Homemakers, LS Boys, Superior, Delegate; Hannah Gessel, Warren Wranglers, Superior, Alternate.

Fun with Clothes: Annie Billy, Churchtown Busy Bunch, Superior, Delegate.

Get Started in Art: Megan Becker, SL Homemakers, LS Boys, Good.

Get Started In Art, Junior: Anna Strahler, Churchtown Busy Bunch, Superior, Delegate.

Grill Master: Ashley Schultheis, Lynch Combines, Superior, Delegate.

Growing with the Seasons: Logan Brown, Honeysuckle Hill,s Superior.

Guinea Pig: Melina Matics, Oak Grove Explorers, Superior.

Horse Nutrition: Hannah Gessel, Warren Wranglers, Superior.

Horseless Horse: Kelsey Lewis, Churchtown Shining Stars, Excellent.

How Does Your Garden Grow?: Cala Curtis, Soaring Eagles, Superior, Delegate.

I Spy In The Kitchen: Jacob Huck, Churchtown Shining Stars, Superior Alternate;

Morgan Antill, Running Wild, Superior, Delegate.

Jr. Individual without Computer (age 8-11): Allen Caltrider, Oak Grove Explorers, Third Delegate; Ariane Pollock, Farmers and Homemakers, Fourth Delegate; Caroline Stollar, Oak Grove Explorers, First Delegate; Maggie Gottfried, Oak Grove Explorers, Second Delegate.

Leadership Road Trip: Sierra Glazier Waterford Warriors Superior Delegate

Let’s Bake Quick Breads: Caroline Stollar, Oak Grove Explorers, Superior, Alternate; Sara McElroy, The Backyard Bunch, Superior, Delegate.

Let’s Explore The Outdoor I: Katie Wagner, Waterford Warriors, Superior, Delegate.

Let’s Explore The Outdoors: Kelsey Lewis, Churchtown Shining Stars, Excellent; Maggie Gottfried, Oak Grove Explorers, Excellent; Melina Matics, Oak Grove Explorers, Excellent; Owen Gage, SL Homemakers, LS Boys, Excellent.

Light Horse Selection: Shauna Johnson, Warren Wranglers, Superior.

Magic of Electricity: Jack McElroy, The Backyard Bunch, Superior, Delegate.

Making the Cut, Junior-Unit 2 Landon Heiss Backyard Gang Superior Alternate;

Madisyn Heiss Backyard Gang Superior Delegate;

Senior-Unit 2 Morgan Miller Soaring Eagles Superior Delegate; Nathan Gessel, Warren Wranglers, Superior, Alternate.

Measuring Up: Hunter Wenzel, Soaring Eagles, Excellent; Triston Duffey, Warren Wranglers, Excellent.

Measuring Up, Junior-Unit 1: Bradford Duff, SL Homemakers, LS Boys, Superior, Delegate; Matthew Semon, Churchtown Shining Stars, Superior, Alternate.

Measuring Up, Senior: Emma Doak, Oak Grove Explorers, Excellent, Delegate.

Ohio Birds: Owen Gage, SL Homemakers, LS Boys, Excellent.

On The Cutting Edge (Vet Science 3): Katie Wagner, Waterford Warriors, Superior, Delegate.

Pet Rabbits: Hunter Wenzel, Soaring Eagles, Superior.

Robotics 1 – neXt Tech: Austin Offenberger, Oak Grove Explorers, Excellent.

Science Fun with Dairy Foods: Julia Hartline, Lynch Combined, Superior.

Scrapbooking: Allison Robinson, Lynch Combined, Good; Katrina Ford, Palmer Lads & Lassies, Good.

Scrapbooking – Junior 8-13 Karlee Duffey Warren Wranglers Excellent; Leeann Trippett, Trailblazers, Superior; Madisyn Heiss, Backyard Gang, Excellent; Michaela Douglas, Soaring Eagles, Excellent; Stacy Gage, SL Homemakers, LS Boys, Excellent.

Scrapbooking, Junior: Haley Tornes, Churchtown Community Crew, Superior,

Scrapbooking, Senior: Nikki Lang Lowell, Garrison Builders, Superior, Delegate.

Self Det. Natural Resources; Rocks, Minerals & Fossils: Austin Yoak Frontier Country Excellent; Courtland Gibbs, Oak Grove Explorers, Superior; Sage Gibbs, Oak Grove Explorers, Excellent.

Self Determined Project, Junior: Allison Lisk Lynch Combined Superior Delegate

Braiden Oliver Home Harvest Superior Alternate

Susanna Brightbill SL Homemakers LS Boys Superior Alternate

Self Determined Project, Senior Allison Robinson Lynch Combined Excellent; Cecelia Tio, Oak Grove Explorers, Superior, Delegate; Emily Oliver, Home Harvest, Excellent; Haley Bennett, Oak Grove Explorers, Superior; Hannah Lang, Lowell; Garrison Builders, Superior, Alternate.

Self-Determined Natural Resources: Courtney Huck, Lowell Garrison Builders, Superior, Alternate; Liz Brightbill, SL Homemakers, LS Boys, Superior, Delegate.

Sr. Individual With Computer Technology (age 14 and up) Katie Wagner, Waterford Warriors, Fourth Delegate.

Sr. Individual With Computer Technology (age 14 and up): Mariah Stollar, CARTEENS, First Delegate; Marlee Stollar, CARTEENS, Second Delegate;

Sierra Glazier, Waterford Warriors, Third Delegate.

Sew Fun: Carrington Foreman, Honeysuckle Hills, Excellent; Hannah Reynolds, Oak Grove Explorers, Excellent; Kaitlyn Clovis, Oak Grove Explorers, Excellent; Rachel Baumgard, Honeysuckle Hills, Excellent; Taylor Haines, Lowell Lively Lads & Lassies, Excellent.

Sewing & Textile Masters: Geneva Moore, Backyard Gang, Excellent.

Sheep Breeding: Halley Johnson, Home Harvest, Excellent.

Shopping Savvy – Beginner: Mary Kate McElroy, The Backyard Bunch, Superior, Delegate.

Shoppy Savvy: Stacy Gage, SL Homemakers, LS Boys, Excellent.

Small Animals: Sierra Layson, SL Homemakers, LS Boys, Superior.

Snack Attack!: Jake Baumgard, Honeysuckle Hills, Superior, Delegate.

Sports Nutrition 1: On Your Mark!: Maggie Gottfried, Oak Grove Explorers, Superior, Delegate.

Sundresses & Jumpers: Madisyn Heiss, Backyard Gang, Excellent.

Tractor 2 – Junior: Corby Curtis, Soaring Eagles, Superior; Hayden Miller Soaring Eagles Superior.

Trapping Muskrats In Ohio: Bailey Harlow, Honeysuckle Hills, Excellent; Max Cogswell, Country Kids, Superior.

Vegetable Gardening: Steven Kidd, Soaring Eagles, Good.

Welding: Ben Baker, Honeysuckle Hills, Superior, Delegate; Wyatt Heiss, Backyard Gang, Superior, Alternate.

Yeast Breads on the Rise: Janice Whalin, Waterford Warriors, Superior, Delegate; Katherine Bennett, Oak Grove Explorers, Superior, Alternate.

You and Your Dog: Ariane Pollock, Farmers and Homemakers, Superior; Elizabeth Burdiss, Honeysuckle Hills, Superior; Steven Pape, SL Homemaker,s LS Boys, Superior.

You can Quilt – Junior 13 & Under: Emily Hartline, Backyard Gang, Good.

You can Quilt – Senior 14 & Over: Devon Lang, Lowell Garrison Builders, Excellent.

Families interested in learning more about 4-H programming are encouraged to contact the Washington County Extension Office, 376-7431.