Marietta High School honor roll

Marietta High School students named to the honor roll:

Principal’s List 4.0+

Freshman: Katherine Bennett, Hunter Danford, Hannah Grosel, Cooper Halliday, Turner Hill, Daniel Hiser, Katie Kitchen, Russell Lightfritz, Jacob Mahaffey, Jonathan Mahaffey, Brandon Neville, Alexander Perruci, Abigail Robinson, Leanna Thompson, Kelvin Watson.

Sophomores: Jenell M. Betts, Joshua Caldwell, Lauren Delong, Kendall Hartline, Cody Hartshorn, Brittany Hesson, Jieji Hu, Cady Lenington, Rilee Lockhart, Tyler Palmer, Lucia Picciano, Catherine Rauch, Jordan Ritchey, Jessica Warner.

Juniors: Connor Bargeloh, Taylor Boone, Monica Brill, Megan Broughton, Lucas Danford, Grant Gandor, Stephen Harper, Abby Harrison, Jacob Haught, Rebekah Haught, Christine Heisler, Marcy Huffman, Jessilyn Kiggans, Erin Mahaffey, Emma Martin, Joshua Moretto, Jessica Mossack, Madeline Myers, Zachary Robinson, Amanda Schnur, Lauren Stonehill, Michael Ullman, Haley Varnadoe, Olivia Wesel.

Seniors: Hailey Bennett, Maggie Chwalek, Amanda Ferguson, Spencer Frum, Kirsten Goddard, Grace Haas, Jennifer Hefter, Michelle Henderson, Brent Huck, Bryan Lutz, Clayton Mason, Katie Miller, Madison Miller, Sarah Rauch, Savannah Rodgers, Marissa Sarringhausen, Cian Stryker, Brennan Uhrig, Mallory Walsh, Cassandra Walters, Justin Warner, Katelin Wolfe.

High Academic Distinction, 3.5-3.99

Freshman: Trinity Abicht, Rosalie Alden, Brenden Alkire, Brandi Bauerbach, Sydney Beavers, Autumn Benton, Jonysa Bradford, Molly Brill, Amber Brooks, Taylor Brown, Payton Burkhammer, Noah Clark, Julia Collett, Mahala Covey, Jessica Craig, Hannah Crone, Isaac Danford, Kacee Deer, Benjamin Dehmlow, Quentin Dulaney, Rachael Dunbarger, Gage Fouss, Kelsey Hall, Alyssa Hesson, Marjorie Ingraham, Abdeljaleel Ismail, Elena Lawson, Garrett Lehman, Alexis Lincoln, Michele Lisovich, Bryce Macatol, Shawn Merzlak, Travis Moore, Anna-Claire Myers, Yun Ze Ni, Alexis Palazzo, Joseph Payne, Michael Pugh, Allie Rainer, Brianna Randolph, Leslie Rankin, Nikita Reynolds, Embrey Roberts, Erica Roberts, Olivia Schafer, Scott Schofield, Rebecca Scott, Ciara Sims, Brennan Stack, Emma Stubbe, Viola Sullivan, Jasmine Tabler, Mason Tatro, Brooke Taylor, Alex Ware, Luanna Wriston.

Sophomores: Meghan Anderson, John Archer, Matthew Argabright, Abbie Ashbaugh, Miranda Bean, William Bickham, McCurdy Burton, Dava Clark, McKienze Clark, Morgan Cunningham, Elijah Ditchendorf, Emma Doak, Jack Gottfried, Alesha Groghan, Eleanor Gulick, Shannon Haessly, Justin Hammons, Kristen Hanes, John Henry, Dylan Holdren, Caitlin Huck, Arianna Lannigan, Olivia Linscott, Kensley Lowther, Leah Martin, Audrey May, Nathan McVicar, Ashton Michael, Madison Miller, Jocelyn Miracle, Justin Nash, Nicholas Palazzo, Jillian Riley, Maureen Robinson, Wesley Ryder, Kayla Schradel, Megan Stehly, Heath Stevens, Jenna Stewart, Alexis Swisher, Haylee Vajdich, Malachi Vaughn, Megan Warner, Emily Watkins, Matthew Waybright, Avery Wisenbarger.

Juniors: Cierra Abbott, Baylee Adams, Christian Austin, Evan Benson, Allison Bronski, Chesna Carr, Amanda Chalfant, Brandon Coe, Matthew Fitzgerald, Maxwell Fitzgerald, Whitney Gilkeson, Erin M. Hampton, Frederik Hartmann, Austin Hefter, Clara Hoium, Gage Holland, Barrett Hupp, Ciara Hutchins, Holly Hutchison, Timothy Kelsey, Emerald Kendall, Zachary Labarre, Bailey Lauderman, Trinity Leister, Austin Magers, Zachary Marenchin, Katie McClead, Jasmine Metcalf, Matalyn Miller, Ryan Myers, Kody Phillips, Autumn Porter, Andrew Roberts, Caleb Sims, Victoria Slonaker, McKayla Stevens, Vinicius Studt, Philippe Sunram, Allison Talbott, Thomas Torbett, Natasha E. Ventura Da Silva, Jesse Wharff, Teresa Wilson, Jonathan Wood.

Seniors: Gracey Bailey, Connor Beavers, Gabrielle Becker, Allison Binegar, Rachael Bober, Scott Bricker, Joshua Burke, Hailey Carman, Leonard Carpenter, Madison Carpenter, Taylor Davis, Nathan Earley, Kimberly Fell, Cameron Forshey, Hannah Gammon, Adam Gearhart, Melinda Gimpel, Caitlin Harrison, Rebecca Hendershot, Jacob Holdren, Alexa Hupp, Selma Ismail, Emily Jackson, Hannah Lang, Emily McCutcheon, Skylar Miracle, Cecelia Morgenstern, Matthew Morris, Kelly Mugrage, Tylee Newbrough, Allison Peroni, Eric Pierce, Frank Plaugher, Carly Rankin, Braden Riley, Alexis Roberts, Jacob Robinson, Timothy Sayre, Jillian Schwendeman, Grae Setterstrom, Cassie Shankland, Cecelia Tio, Braden Turner, Paige Tuten, Brooke Watson, Ashton Wisenbarger, Alyssa Wittekind, Chance Wright, Austin Yoho.

Academic Distinction, 3.0-3.49

Freshman: Matthew Altenburger, Alex C. Armistead, Kristin Baker, Justin A. Best, Thomas Bickham, Mariah Bloomingdale, Allen Bohl, Natasha Bohl, Heather Bricker, Isabella Burkhart, Hayden Carman, Makayla Carpenter, Mason Cline, Michael Crawford, Jayna Davis, Trent Dawson, Tyler DeVol, Kallee Dowler, Aaron Elliott, Patrick Elliott, Kirsten Estel, Bailey Graham, Danielle Hall, Indeka Hess, Kimberly Hesson, Abigail Hiener, Jacob Hill, Brandon Humphrey, Megan Kelley, Jackson Kelly, Alexandria Kincaid, Jarod Knight, Emily Lang, Anastassja Lannigan, Taylor McVicar, Hannah Miller, Nicholas Offenberger, Emilie Poling, Taylor Rake, Nathan Ritzman, Wesley Satterfield, Brandon Schilling, Kevin Thomas, Cory Tidd, Nora Torbett, Jade Voisinet, Faith Weckbacher, Tyler A. Wise.

Sophmores: Emily Beaver, Andrew Berry, Charlie Bingler, Joel Bricker, Abby Brooker, Matthew Brookover, Christina Cannon, Brandon Castillo, James Covey, Brandon DeMaio, Heather Earley, Marisa Echols, Jacob Erb, Mason Hall, Jeffrey Hensler, Jack Hirschfield, Sarah Hopkins, Willem Kern, Samantha Koons, Meghan Kostelac, Shayla Lamp, Alexandria Lannigan, Carson Lisk, Abigail Litman, Abby Mahoney, Chrystal McCoy, Heather McGowan, Tanner McIntosh, Sylvia Norton, Taylor Offenberger, Calaya Rake, Brandi Reed, Donavan Reed, Mark Ritchie, Laura Sarringhausen, Kirstie Schmidt, Michael Scott, Samantha Scott, Malachi Sealock, Skyler Secrest, Loren Sillaman, Rylie Smarr, Brandy Smith, Gwendolyn Sour, Brandi Staats, Hannah Thomas, Benjamin Titler, Bryan VanDine, Jacobie Ward, Delaney Warner, Alexis Wells, Anthony Winters, Austin Yoak.

Juniors: Makenzie Baade, Brittany Baker, Jacob Barnes, Zachary Bartlett, Garrett Bertram, Catterina Bishop, Garrett Davis, Sarah Dennis, Erik Derkes, Abigail Dunn, Alexa Fouss, Taylor Gaskins, Baylee Gorham, McKenzi Hall, Jensen Hausman, Jordan Herron, Gabrielle Latture, Grant Lehman, Sadie Marmorstein, Lauren Martin, Alisyn M., McIntire, Alle D. Moore, Eric Omietanski, Ana Gabriela Peon Perez Maldonado, Katlyn Rake, Giulia Raparelli, Sarah Robinson, Tobias Ronning, Cassie Smith, Taylor Smith, Abigail Snipes, Stephen Taylor, Ryan Teer, Brittany Venham, Kyle Welsh, Gage Wolfert.

Seniors: Kathy Beaver, Courtney Clark, Ernest Dixon, Jaclyn Edgar, William Farnsworth, Ashley Garrett, Madison Gebhart, Courtland Gibbs, Caleb Hall, Ian Hazelton, Emily Hinton, Alex M. Hogan, John Scott Hogue, Cora Kelley-Brown, Anthony D. Kimbrough, Tyler Lamb, Micayla Lamp, Andrew Lisk, Jonah Litman, Ryan Lutz, William Matheny, Austyn McVicar, Austin Muir, Jeffrey Patterson, Christopher Richendollar, Quinton Sams-Coffield, Garrett Scott, Sydney Stanley, Dillon Sturm, Morrisa Swisher, William Weekley, Skylar Whitlock, Rylee Willison, Brittani P. Wright.