×

4-H AWARDS

Washington County 4-H recently recognized 4-H volunteers, members and community friends at their Year-end 4-H Celebration.

Service awards were given to several local volunteers completing milestones: Charlotte Wagner – 73 Year Volunteer; Nancy Coffman – 30 Year Volunteer; Andrea Ralston – 25 Year Volunteer; Betty Lang, Melinda Treadway, Marlene Williamson – 20 Year Volunteers; Beth Bauerbach – 10 Year Volunteer; John Cook, Erin Pierson, Jennifer Reed, Ellie Tullius – 8 Year Volunteers; Larry Barchett, Michael Bryd, Kirsten Goeller, Missy Hartline, Amy Ketchum, Chase Myers – 5 Year Volunteers; Courtney Anderson; Malisa Barnes, Tricia Becker, Blake Campbell, Jessica Christopher, Matt Christopher, Angela Hughes, Dean Mason, Misty Mason, Matt McCracken, Shannon McCracken, Abby Motter, Katie Roush, Leah Schaad, Sara Schilling, David Starkey, Brian Steele – 1 Year Volunteers.

Four special community awards were given to local 4-H advocates for their continuous support for the 4-H program. Each year, the volunteers who serve on the 4-H Advisory Committee select community leaders, 4-H alumni and businesses who have gone above and beyond to help local 4-H. The Friend of 4-H Awards were awarded to Ohio State Highway Patrol – Marietta Post & Maryanne Burns of Fleming, 4-H Alumni Award winner Johnna Seevers, Business Friend of 4-H Award winner Darlene’s Ceramics of Marietta and Friend of Hervida Award winner St. John’s Evangelical Church of Lowell.

The evening also recognized one outstanding 4-H youth with the Margaret Meredith Award. The award winner was Sierra Sinclair. Sinclair is a member of the Honeysuckle Hills 4-H Club and the daughter of Dean & Beth Sinclair of Vincent.

4-H members with 10 and 14 years of membership were recognized their milestones.

10 year 4-H members: Alyssa Deeter, Ashton Binegar, Brice Martin, Cole Haines, Collin Alloway, Daphanie McGuire, Dylan Hartline, Emma Poulton, Faith Weyant, Holly McCoy, Jaycob Seevers, Jennessa Lang, Jillian White, Jude Huffman, Julia Hartline, Kari Bauerbach, Lakyn Secrest, LeCole McGuire, Lucas Huffman, Macie Smith, Maggie Huffman, Mary Bunner, Nathan Bowersock, Olivia Congleton, Tabitha Strickler, Taylor Haines.

14 year 4-H members: Mackenzie White.

Project pins and Special pin awards are given to members who have excelled in the project area that they applied for. All members receiving this special honor have developed skills and knowledge in the project area, as well as shown progress in the project when it relates to learning and understanding of the project.

BEEF

Kesselyn Bigley, LS Homemakers & LS Boys.

Lane Cline, Running Wild.

Levi Reynolds, Warren Wranglers.

Cake Decorating

Melina Matics, Oak Grove Explorers.

Taylor Starkey, Churchtown Shining Stars.

CLOTHING & TEXTILES

Kari Bauerbach, Backyard Gang.

COMMUNICATION

Dane Stewart, Oak Grove Explorers.

Madison Starkey, Fur & Feather.

COMMUNITY SERVICE

Emma Poulton, Churchtown Community Crew.

Ethan Poulton, Churchtown Community Crew.

Connor Tullius, Churchtown Busy Bunch.

Maddie Wells, Churchtown Community Crew.

COOKING

Michael Gardner, Barlow Buckeyes & Awesome Robotics.

Anna Miller, Backyard Gang.

DAIRY

Lindsey Hartline, Lynch Combined.

DEMONSTRATION

Collin Line, Oak Grove Explorers.

ENGINES;TRACTORS & FIELD EQUIPMENT

Brett Bauerbach, Backyard Gang.

EQUINE SCIENCE

Cassie Dennis, Trailblazers.

FOOD & NUTRITION

Christopher Burdiss, Honeysuckle Hills.

Collin Line, Oak Grove Explorers.

Sierra Sinclair, Honeysuckle Hills.

GOAT

Elle Casto, Churchtown Community Crew.

Sydnee Cline, Running Wild.

Travis Morris, Fur & Feather.

Anna Peck, Waterford Warriors.

HEALTHY LIVING

Trinity Bailey, Fur & Feather.

Julia Hartline, Backyard Gang.

HOBBIES & COLLECTIONS

Elizabeth Loughry, Oak Grove Explorers.

HOME ENVIRONMENT

Taylor Haines, Lowell Lively Lassies & Lads.

HORSE

Emma Bauerbach, Backyard Gang.

Cassie Dennis, Trailblazers.

JUDGING

Melina Matics, Oak Grove Explorers.

LAMP OF KNOWLEDGE

Cassie Dennis, Trailblazers.

OUTDOOR EDUCATION AND RECREATION

Bijou Burgardt, Oak Grove Explorers.

Anna Holschuh, Oak Grove Explorers.

PERSONAL DEVELOPMENT

Julia Hartline, Backyard Gang.

PHOTOGRAPHY & VIDEO

Kesselyn Bigley, LS Homemakers & LS Boys.

Hadley Offenberger, Running Wild.

Taylor Starkey, Churchtown Shining Stars.

POULTRY

Trinity Bailey, Fur & Feather.

Emma Bauerbach, Backyard Gang.

PUBLIC SPEAKING

Dallas Bolen, Oak Grove Explorers.

Devon Bolen, Oak Grove Explorers.

REPORTING MEDIA

Dallas Bolen, Oak Grove Explorers.

Cory Hoffman, Trailblazers.

ROBOTICS

Michael Gardner, Barlow Buckeyes & Awesome Robotics.

Claire Line, Oak Grove Explorers.

SAFETY

Ethan Poulton, Churchtown Community Crew.

Connor Tullius, Churchtown Busy Bunch.

SCRAPBOOKING

Anna Holschuh, Oak Grove Explorers.

Kasey Lang, Lowell Lively Lassies & Lads.

Travis Hoffman, Trailblazers.

SHEEP

Brady Barth, Backyard Gang.

Kasey Lang, Lowell Lively Lassies & Lads.

SHOOTING SPORTS – GENERAL

Kaylie Tomblin, Bull’s Eye.

SHOOTING SPORTS-RIFLE

McKensie Mason, Bull’s Eye.

SHOOTING SPORTS-SHOTGUN

Josie Burke, Bull’s Eye.

SWINE

Parker Burris, Fur & Feather.

Kailee Cline, Running Wild.

Cody Zimmer, Fur & Feather.

TECHNOLOGY & ENGINEERING

Claire Line, Oak Grove Explorers.

VISUAL ARTS

Dane Stewart, Oak Grove Explorers.

Bijou Burgardt, Oak Grove Explorers.

WILDLIFE & FISHERIES

Elizabeth Burdiss, Oak Grove Explorers.

Levi Reynolds, Warren Wranglers.

WOOD SCIENCE

Jason Schultheisz, Backyard Gang.

ACHIEVEMENT

Kari Bauerbach, Backyard Gang.

Kesselyn Bigley, SL Homemakers & LS Boys.

Melina Matics, Oak Grove Explorers.

YOUNG ACHIEVER

Dallas Bolen, Oak Grove Explorers.

Lanee Heiss, Running Wild.

Claire Line, Oak Grove Explorers.

Levi Reynolds, Warren Wranglers.

YOUNG CITIZEN

Briceson Cline, Running Wild.

Caleb Schaad, Churchtown Busy Bunch.

Dane Stewart, Oak Grove Explorers.

Cody Zimmer, Fur & Feather.

LEADERSHIP

Bijou Burgardt, Oak Grove Explorers.

Julia Hartline, Backyard Gang.

Connor Tullius, Churchtown Busy Bunch.

YOUNG LEADER

Flora Burgardt, Oak Grove Explorers.

Elizabeth Loughry, Oak Grove Explorers.

McKensie Mason, Warren Wranglers.

Emma Poulton, Churchtown Community Crew.

AGRICULTURE MASTER

Lindsey Hartline, Lynch Combined.

COOKING MASTER

Sierra Sinclair, Honeysuckle Hills.

LIVESTOCK MASTER

Emily Hoffman, Trailblazers.

Travis Morris, Fur & Feather.

MENTORSHIP

Maddie Wells, Churchtown Community Crew.

PHOTOGRAPHY MASTER

Anna Holschuh, Oak Grove Explorers.

WOODWORKING MASTER

Taylor Haines, Lowell Lively Lassies & Lads.

Trip scholarship awards are given to members who show an interest in attending a 4-H camp or trip. Members are judged based on the application and an interview with the trip scholarship committee. Many members are receiving scholarships tonight that are made possible through donations from sponsors. Those sponsors include the Washington County 4-H Advisory Committee, Nationwide Insurance, Farm Bureau Foundation, and the National Rifle Association Foundation. 2018 Winners and alternates include:

STATE 4-H LEADERSHIP CAMP:

Lane Cline, Running Wild.

Anna Holschuh, Oak Grove Explorers.

BUCKEYE LEADERSHIP WORKSHOP:

Bijou Burgardt, Oak Grove Explorers.

Taylor Haines, Lowell Lively Lassies & Lads.

4-H CITIZENSHIP WASHINGTON FOCUS:

Lindsey Hartline, Lynch Combined.

Melina Matics, Oak Grove Explorers.

Alternate: Bijou Burgardt.

OHIO 4-H SENIOR SHOOTING EDUCATION CAMP:

Taylor Starkey, Churchtown Shining Stars.

OHIO 4-H JUNIOR SHOOTING EDUCATION CAMP:

Trinity Bailey, Fur & Feather.

Briceson Cline, Running Wild.

Drew Kiggans, Bull’s Eye.

Levi Reynolds, Warren Wranglers.

LEADERSHIP WASHINGTON FOCUS:

Dallas Bolen, Oak Grove Explorers

Josie Burke, Decatur Buckeyes.

First Alternate: Kasey Lang.

Second Alternate: Taylor Starkey.

SPACE ADVENTURE CAMP:

Devon Bolen, Oak Grove Explorers.

Lanee Heiss, Running Wild.

Anna Peck, Waterford Warriors.

Caleb Schaad, Churchtown Busy Bunch.

Kaylie Tomblin, Bull’s Eye.

COMMENTS