×

Lowell elementary awards

Lowell Elementary School awards for the first nine weeks of the 2019-2020 school year. The awards assembly was held Oct. 29.

Kindergarten Super Skills – Jace Scoggan, Noah Evanoff, Madison Bules, Macey Bules, Haddox McNabb, Eli Offenberger.

First grade

Advanced (4’s and 3’s) – Dylan Herndon, Rylee Honchul, Zander Misel, Lucas Wagner.

Proficient (All 3’s) – Caleb Augenstein, Paisley Curran, Evie Tullius.

Progressing (1’s, 2’s and 3’s) – Grayson Carpenter, Autumn Hudson, Audrey Jadwin, Lillian Lipscomb, Lillian May, Izach Morrow, Logan Perine, Kinley Riggs, McKenna Rummer, Alice Simpson.

Principal’s roll (all A’s)

Second grade – McCoy Camp, Brantley Flowers, Adonijah Heldman, Mya Hinton, Brody Huck, Deangelo Jones, Aubree McLeish, Jacob Mireles, Ryanne Shannon, Greyson Weekley, Levi Wittekind.

Third grade – Devan Cunningham, Jacob Dickinson, Madison Greene, Jayden Jadwin, Jayden Kus, Gavin Lipscomb, Colton Mireles, Hezekiah Smith, Clayton Tullius.

Fourth grade – Nahum Dye, Alyssa Lang, Skyler Rex.

Fifth grade – Ella Dowler, Devin Russell.

Sixth grade – Jack Rauch.

Distinguished honor roll (all A’s and B’s)

Second grade – Rylee Allen, Leeya Hendershot, Destiny Herndon, Noah Hopp, Adilynn Isner, Jaycee Jett, Laylah Kennedy, Parker McClain, Colton Robinson.

Third grade – Stella Barnhouse, Kylor Beardsley, Kyrah Bishman, Klaire Grose, Colton Harris, Grace Honchul, Casey Kelley, Colton O’Brien, William Thompson, Levi Wagner.

Fourth grade – MaKayla Carpenter, Hayden Hall, Evan Honchul, Shiley Lynch, Kavant Marshall-Matthews, Kaden Matheny, Madison Menking, Tyler O’Brien, Vincent Strahler, Fischer Whittekind.

Fifth grade – Mason Camp, Jamison Jadwin, Steven Lenhart, Trenton Rex, Charles Sherman, Ty Worthington.

Sixth grade – Moses Dye, Silas Makris, Annalise Shalosky, Bradley Snodgrass, Faith Treadway, Mason Weckbacher, Blake Wheeler, Davin Wolfert, Carter Zimmerman.

Students of the Month

Preschool – Wyatt Smith.

Kindergarten – Haddox McNabb.

First grade – Grayson Carpenter.

Second grade – Adonijah Heldman.

Third grade – Kyrah Bishman.

Fourth grade – Vincent Strahler.

Fifth grade – Ella Dowler, Devin Russell.

Sixth grade – Moses Dye.

PAX Leaders

Preschool – Victoria Woodford.

Kindergarten – Madison Bules.

First grade – Audrey Jadwin.

Second grade – Mya Hinton.

Third grade – Colton O’Brien.

Fourth grade – MaKayla Carpenter.

Fifth grade – Charlotte Pomroy.

Sixth grade – Silas Makris, Lawrence West.

NEWSLETTER

Today's breaking news and more in your inbox

I'm interested in (please check all that apply)

COMMENTS

Starting at $4.39/week.

Subscribe Today