×

State track berths on the line this week

Marietta’s Quintin Southerly won the Division I East/Southeast district title in the long jump last week at Don Drumm Stadium. Southerly and the rest of the area’s local regional track qualifiers are hoping to advance to the state meet. RON JOHNSTON The Marietta Times

Quintin Southerly, a first-year senior Marietta Tiger thinclad, almost passed on running track this spring.

“Coach (Mollie) Schramm talked me into it this year, and here I am,” said Southerly, both a league and district champion in the long jump, “I transferred from Tyler Consolidated in Tyler County, West Virginia, and they’d always tried to talk me into running track, but I never gave it a chance.”

As a D1 regional qualifier, Southerly is now one meet away from competing at the OHSAA Track & Field State Championships at Jesse Owens Memorial Stadium on the campus of The Ohio State University May 31-June 1. To advance to Columbus, he’ll need to place in the Top 4 in the long jump at Pickerington North.

A lot easier said than done.

“I’m going to have to be jumping in the low 22’s to make it to state,” Southerly said. “I’m pretty close but I got to get closer.”

Southerly long jumped a first-place 21 feet, 9-3/4 inches and 21-6 at the East Central Ohio League Championships at Don Drumm Stadium on the campus of Marietta College.

“I’m definitely going to have to work hard in practice and work on some more technique to get to state,” he said.

The Pickerington North regional is a two-day event, starting 4:30 p.m. Wednesday and finishing Friday.

Marietta High’s other regional qualifiers are Torrance Nonnenmacher (long jump, 100, and 4 by 1 and 4 by 2 relays), Meadow Benton (100, 4 by 1 and 4 by 2), Baylee Brown (pole vault), Lexie Mullen (4 by 1 and 4 by 2), and Courtney Schuck (4 by 1 and 4 by 2).

Last year, Nonnenmacher was the Tigers’ only state qualifier and in Columbus, she place fourth and earned All-Ohio honors with a school-record setting long jump of 18.2.75.

On the heels of a district D2 runner-up finish at Meigs High, the Warren boys and girls will be competing at the Muskingum University regional at 5 p.m. Thursday and at 11:30 a.m. Saturday.

The Warrior boys’ qualifiers are Ethan Yost (800, 4 by 8, 4 by 2, 4 by 4), Brennan Perdue (3200, 4 by 8), Jake Herriott (4 by 8, 1600), Trent Sayre (1600, 4 by 8, 4 by 2, 4 by 4), Justin Lough (300H, 110H, 4 by 2, 4 by 4), Isaiah Kitts (4 by 2, 400, 4 by 4), Preston Rowland-Demster (800), Landon Wigal (discus, shot put), and Liam Kellar (pole vault).

A year ago at state, Sayre (1600, 4 by 8), Lough (300H), Yost (400, 4 by 8), and Rowland-Demster (4 by 8) all stood on the podium.

At district, the 4 by 8 (9:54.84), 4 by 2 (1:31.75), 4 by 4 (3:23.94), Sayre (1600), Lough (110H and 300H), Yost (800), and Kellar (pole vault) all finished first.

The Warrior girls qualifiers are Erin Bogard (pole vault), Pearl Harriott (pole vault), Millie Ryan (discus, shot put), Abigail Werry (300H), Casey Brague (4 by 8, 3200), Lily Harriott (4 by 8, 4 by 4, high jump), Allison Werry (400, 4 by 8, 4 by 2, 4 by 4), Caroline Stollar (800, 4 by 8, 4 by 4), Jaelyn Ludwig (4 by 2), Emme Bowe (400, 4 by 2, 4 by 4), and Grace Randall (4 by 2).

At district, Allison Werry (400), the 4 by 8 (7:57.23), Ryan (discus, shot), and Bogard (pole vault) were all champions.

A year ago, Bogard earned All-Ohio status.

Over at Wednesday’s and Friday’s 4:30 p.m. Massillon Perry D3 regional, Fort Frye will be represented by Maddie Webb (pole vault, discus), Justin Anderson (1600, 3200), Jevin Ward (400), and Braden Lipot (800),

Webb is a two-time state qualifier in the pole vault.

Caldwell’s regional qualifiers are Calli Hesson (4 by 8), Chloe McAuley (4 by 8, 3200), Brynn Block (4 by 8), Lauren Fry (4 by 8, 800), Michael Gerard (200), Taylor Ramsey (shot), and Jeremy Ditch (discus).

Monroe Central’s Joey Wise will be in the 100 and Kayla Wall, the 200.

Shenandoah will feature Ethan Wiley (4 by 2), Max McVicker (4 by 2, 4 by 4), Shakur Payton (4 by 2, 4 by 4, long jump, high jump), Tucker Sebring (4 by 2, 400, 4 by 4), Avery Bruer (4 by 4), Tanner Brown (shot), and Mya Stahl (long jump),

At Wednesday’s and Friday’s 4:30 p.m. D3 Lancaster regional, Waterford will be represented by long jumper Torie Bosner and pole vaulter George Pantelidis. Belpre’s contingent will include Hunter Gilbert (pole vault), Collin Alloway (shot put), and Eli Fullerton (1600, 3200).

COMMENTS